Dla kogo mieszkania w SIM?
Dla osób i rodzin nie posiadających własnego mieszkania w danej miejscowości, którzy dysponują środkami na regularne opłacanie czynszu, jednak ich dochody są za niskie na zaciągnięcie kredytu hipotecznego na mieszkanie.
Korzyści z bycia najemcą SIM
- możliwość zamieszkania w SIM bez konieczności zaciągania wysokiego kredytu; umowa z SIM może jedynie obligować do wniesienia partycypacji w wysokości do 30% kosztów budowy lokalu mieszkalnego;
- nawet o połowę niższe stawki czynszu niż na rynku komercyjnym;
- dla najemców będących jednocześnie partycypantami, możliwość w przyszłości rozliczenia partycypacji w czynszu (tzw. „wakacje czynszowe”, dzięki którym najemca przez czas określony w umowie, a w przypadku emerytów – bezterminowo, będzie płacił nawet 20% niższy czynsz);
- możliwość zmiany umowy najmu na umowę najmu z dojściem do własności (uzyskanie własności mieszkania w perspektywie lat).
Warunki
Warunkiem, jakie należy spełniać, aby ubiegać się o wynajem mieszkania w systemie społecznej inicjatywy mieszkaniowej:
1/posiadać stałe źródło dochodów (progi dochodowe),
2/ nie posiadać tytułu prawnego do lokalu mieszkalnego,
3/ wpłacić partycypację wynoszącą maksymalnie 30% wartości mieszkania (jeśli jest wymagana),
4/ wpłacić kaucję zabezpieczającą w wysokości 6-krotności bądź 12-krotności czynszu, w zależności od formy najmu.
Czym jest partycypacja?
Partycypacja jest pokryciem części kosztów związanych z wybudowaniem danego lokalu. Wynosi ona zazwyczaj od 20% do 30 % kosztu budowy lokalu, w zależności od struktury finansowania danego budynku. Wpłata partycypacji ma zazwyczaj miejsce w trakcie realizacji inwestycji i pozwala, po jej zakończeniu, wynająć mieszkanie na zasadach niekomercyjnych. Maksymalna stawka czynszu nie może przekraczać 4% wartości odtworzeniowej 1m2 powierzchni użytkowej lokalu dla danej lokalizacji inwestycji, co oznacza, że czynsze mogą być nawet o 50% niższe niż najem na rynku komercyjnym.
Partycypacja wpłacana jest po podpisaniu umowy o partycypację, na konkretne mieszkanie.
W przypadku rozwiązania umowy o partycypację wpłacone środki są zwracane zgodnie z zapisami umowy, pod warunkiem opróżnienia i oddania lokalu do dyspozycji SIMGI.
Czym jest kaucja zabezpieczająca?
Kaucję zabezpieczającą najemca wpłaca bezpośrednio przed podpisaniem umowy o najem, przed zasiedleniem lokalu. Wynosi ona 6-krotność czynszu przy nowych inwestycjach, objętych dopłatami do czynszu, bądź przy zawieraniu umów o najem instytucjonalny. W przypadku pozostałych umów, zawieranych na czas nieokreślony, kaucja ta wynosi 12-krtoność czynszu.
W przypadku rozwiązania umowy, opróżnienia i zdania lokalu na warunkach określonych w umowie, kaucja jest rozliczana i zwracana najemcy.